Лабораторія технічної діагностики та неруйнівних методів контролю
Технічний огляд та експертне обстеження (технічне діагностування) обладнання підвищеної небезпеки.
ТОВ «ІВТЦ Техно-Сервіс» пропонує виконати роботи з технічного огляду, складання паспортів, експертного обстеження (технічного діагностування) обладнання підвищеної небезпеки (посудини, що працюють під тиском, парові та водогрійні котли, трубопроводи пари та гарячої води, обладнання вибухопожежонебезпечних, хімічних, нафтохімічних, нафтогазопереробних виробництв, технологічні трубопроводи, вантажопідіймальні машини, механізми та крани).
Технічний огляд та експертне обстеження здійснюється згідно з вимогами Постанови КМУ N 687 від 26 травня 2004 р. «Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки), НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском», НПАОП 29.23-1.04-90 «Правила будови та безпечної експлуатації аміачних холодильних установок», «Посудини, що працюють під тиском, на промислових підприємствах. Інструкція з експертного обстеження (технічного діагностування)», «Трубопроводи пару та гарячої води промислових підприємств. Інструкція з експертного обстеження (технічного діагностування)», «Котли парові та водогрійні промислових підприємств. Інструкція з експертного обстеження (технічного діагностування)» та ін.
Технічний огляд обладнання під тиском складається із зовнішнього, внутрішнього оглядів та гідростатичного випробування. При технічному огляді допускається використовувати методи неруйнівного контролю.
Зовнішні і внутрішні огляди мають за мету:
1) при первинному огляді перевірити, що обладнання під тиском встановлене і обладнане відповідно до Правил, а також, що обладнання під тиском і його агрегати не мають пошкоджень;
2) при періодичних і позачергових оглядах встановити справність обладнання під тиском і можливість його подальшої роботи.
Гідростатичне випробування має за мету перевірку міцності елементів обладнання під тиском і щільності з’єднань.
Посудини, що працюють під тиском шкідливих речовин (рідини і газів), мають підлягати випробуванню на герметичність повітрям або інертним газом під тиском, рівним робочому тиску.
Пневматичні випробування мають проводитися за інструкцією, яка передбачає необхідні заходи безпеки.
Обсяг, методи і періодичність технічних оглядів посудин (за винятком балонів) мають бути визначені підприємством-виробником і зазначені в журналі нагляду (паспорті) та інструкції з монтажу й експлуатації.
У разі відсутності такої інформації технічний огляд має проводитися відповідно до вимог Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском.
Гідростатичне випробування трубопроводів пари та гарячої води проводиться:
1) перед пуском в роботу заново змонтованих трубопроводів;
2) після відпрацювання нормативного строку експлуатації;
3) після аварії трубопроводу або його елементів, якщо це вимагається обсягом відновлювальних робіт;
4) після ремонту із застосуванням зварювання;
5) перед пуском трубопроводу після перебування його на консервації більше двох років.
Зовнішній огляд зазначених трубопроводів проводиться не менше одного разу протягом трьох років.
Періодичний технічний огляд обладнання під тиском (за винятком трубопроводів пари та гарячої води) проводиться у строки, визначені експлуатаційними документами виробника, але не рідше:
1) одного разу на 4 роки - зовнішній і внутрішній огляди;
2) одного разу на 8 років - гідростатичне випробування.
Роботодавець, який експлуатує котли та посудини, зобов’язаний самостійно проводити зовнішній і внутрішній огляди після кожного очищення внутрішніх поверхонь або ремонту елементів, але не рідше ніж через 12 місяців, а також перед проведенням технічного огляду. При цьому відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію зобов’язаний забезпечити усунення виявлених дефектів до надання обладнання під тиском для технічного огляду.
Позачерговий технічний огляд обладнання під тиском має бути проведений в таких випадках:
1) якщо обладнання під тиском не експлуатувалося більше 12 місяців;
2) якщо обладнання під тиском було демонтовано і встановлено на новому місці;
3) якщо проведено виправлення випинів або вм’ятин, а також ремонт із застосуванням зварки основних елементів обладнання під тиском;
4) якщо змінено більше 15 % анкерних в’язей будь-якої стінки;
5) після заміни барабана, колектора, екрана пароперегрівача, пароохолоджувача або економайзера;
6) якщо замінено одночасно більше 50 % загальної кількості екранних і кип’ятильних чи димогарних труб котла або 100 % труб пароперегрівача чи економайзера;
7) після досягнення граничного строку експлуатації обладнання під тиском, визначеного проектом, виробником, іншою нормативною документацією;
8) після аварії обладнання під тиском або його елементів, якщо за обсягом відновлювальних робіт вимагається такий огляд.
Експертне обстеження проводиться після досягнення граничного строку експлуатації обладнання під тиском, визначеного проектом, виробником, іншою нормативною документацією або після аварії обладнання під тиском або його елементів, якщо за обсягом відновлювальних робіт вимагається такий огляд.
Експертне обстеження проводиться з метою прогнозування технічного стану, умов експлуатації та строку подальшої експлуатації обладнання, протягом якого зберігається його працездатний стан, з урахуванням фактичного
Роботи по експертному обстеженню передбачають:
- візуальний контроль основного металу посудини та всіх зварних з’єднань;
- визначення овальності обичайок;
- визначення твердості основного металу, зварних швів та біляшовних ділянок;
- магнітопорошковий (або капілярний) контроль елементів обладнання, що працює під тиском;
- ультразвукова товщинометрія металу в контрольних перерізах;
- ультразвуковий контроль зварних швів;
- проведення (при необхідності) хімічного аналізу сталі для визначення змін в стру-ктурі металу та визначення його механічних властивостей;
- гідростатичні (пневматичні) випробування на міцність та щільність;
- розрахунки на міцність з урахуванням фактичних товщин стінок;
Всі роботи проводяться атестованими експертами з промислової безпеки та сертифікованими спеціалістами з неруйнівного контролю. Дозвіл на виконання робіт № 36.15.30 (виданий Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України) від 21 січня 2015 р.